Kvalita, rozumná cena a odpovídající záruka.

PÁR UŽITEČNÝCH RAD NEŽ PŮJDETE NAKUPOVAT OBKLADY A DLAŽBU

 

Před návštěvou prodejny s keramickými obklady a dlažbou si dopředu připravte některé základní informace, které jsou z hlediska zodpovědné a odborné nabídky pro obchodníky důležité.

 

Důležitým kritériem pro výběr obkladů a dlažby je způsob použití. Jiné požadavky jsou na obklady v interiérech a jiné v exteriérech.

Proměřením rozměrů místností nebo exteriérů a výpočtem zjistíte velikosti ploch, které budete potřebovat. Je dobré nakoupit zboží v množství mírně nad vypočítané hodnoty. Musíte totiž počítat s vadnými kusy, s prořezem, občasným poškozením či zničením některého kusu při pokládce a dále je vhodné ponechat si několik kousků pro „strýčka Příhodu“. Je totiž možné, že v horizontu měsíců či let dojde k tomu, že budete muset sekat či vrtat do zdi nebo podlah a tyto stavební zásahy můžete zamaskovat opět stejným keramickým materiálem. Nemáte-li někde skrytých pár kusů keramiky, můžete se pokusit chybějící keramiku dokoupit. Pokud nemáte schovaný alespoň kousek keramiky nebo obal, mohlo by dojít při dokoupení k odlišnosti odstínu nebo požadovaného rozměru, a to z těchto důvodů:

 

Odstínovost

Odstínovost je barevná odchylka stejného druhu obkladu při výpalech, které jsou prováděny v různém čase. Zabarvení dlaždic je při každém jednotlivém výpalu ovlivňováno řadou proměnlivých faktorů, a proto dává každý výpal trochu jiný výsledek (odstín).

 

Rozměrová přesnost

K pochopení, proč je rozměrová přesnost pálených keramických materiálů tak složitá, musíte vědět, že dlaždice se na přesný a jednotný rozměr nedá nikdy připravit. Při výrobě do pece vstupují lisované desky, které se působením vysokých teplot smršťují. Smrštění, o kterém hovoříme, přitom není nikdy stejné, je závislé na řadě faktorů. Tyto výrobky se potom rozdělují do rozměrových skupin, kterým se říká šarže. Proto je důležité, aby zákazník při dodání zboží pozorně zkontroloval, zda dodávka vychází z jednoho kalibru (šarže). Potíže mohou nastat v okamžiku, kdy chcete doobjednat určité množství dlaždic, které chcete kombinovat se zbytkem původně nakoupeného materiálu a prodejce o vašem záměru neinformujete.

 

Další důležité rady:

Abyste věděli, co můžete od keramického materiálu očekávat, přinášíme základní přehled dalších vlastností. Pochopení alespoň těch nejdůležitějších Vám pomůže v rozhodování o nákupu, při kontrole práce stavební firmy nebo v tom nejhorším případě Vám pomůže zjistit příčinu Vaší nespokojenosti a napomůže při reklamaci výrobku či dodavatelských prací.

 

1) Nasákavost

Nasákavost je velmi důležitým parametrem, který rozhoduje o možnostech použití keramiky a dalších užitných vlastnostech. Keramické obkladové materiály s vysokou nasákavostí jsou vhodné pouze do interiérů. Velké množství vody pohlcené keramikou při působení mrazu zvětšuje objem a může dojít k odlepování keramiky od pokladu.

 

2) Mrazuvzdornost

Mrazuvzdornost je schopnost keramického výrobku vydržet za daných podmínek vliv mrazu bez následného vzniku závad na výrobku. Ne vždy je pravdou, že mrazuvzdorná dlažba je vhodná k venkovnímu použití.

 

3) Otěruvzdornost

Životnost dlažby je ovlivňována především frekvencí pohybu osob, které po ní chodí, znečištěním povrchu a provozním zatížením.

 

4) Protiskluznost

Protiskluznost je podstatná při projektování podlah v prostorách se zvýšeným nebezpečím uklouznutí (sprchy, koupelny apod.), proto při výběru dlažby podle hlediska bezpečného pohybu osob na podlahách s možností uklouznutí je důležité znát protiskluzné vlastnosti podlahových materiálů.

 

Před nákupem je dobré si také ještě rozmyslet, jakým způsobem chcete pokládat obklady nebo dlažbu, jelikož při každém způsobu musíte počítat s jiným množstvím prořezu.

 

Používají se především tři základní způsoby pokládky:

 

    a) na střih

    b) na vazbu

    c) nakoso

Petr Šebek © 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode